Tetor 18, 2019

reklama kryesore bar
reklama kryesore bar

PD njofton se me 20 mijë demonstrues do të rrethojnë liqenin gjatë javës

PD njofton se me 20 mijë demonstrues do të rrethojnë liqenin gjatë javës

KMA NEWS / Protestuesit e Partisë Demokratike kanë hyrë sërish në kantierin, ku po ndërtohet tek Parku i Liqenit. Në fillim të turmës kanë qëndruar deputetët e PD-së, disa prej tyre edhe janë goditur nga policia. Ndryshe nga herët e tjera përballë qytetarëve nuk kanë qenë policët bashkiakë, por forcat speciale. Këtë radhë ata ishin të pajisur me skafandra, mburoja apo shkopa gome të përshtatshme për përballje në demonstrata.

de

PD-ja beri thirrje popullit te ngrihet e te rrethoje liqenin per te mos lene punimet te behen per te shkaterruar pasurine e kryeqytetit. Selia blu ka llogaritur qe mbi 20 mije demonstrues demokrate do te vijne per te shpetuar liqenin nga betonizimi i Erion Veliajt.

Edi Paloka tha se do te perballemi trup me trup me forcat e policise dhe kriminelet e Rames e Veliaj. Kjo thirrje vjen pas përplasjes me policinë, të cilët përdoren dhunë .

Forcat Speciale të policisë që u angazhuan për të mbrojtur rrethimin te Parku i Liqenit kanë goditur jo vetëm protestuesit, por edhe disa deputetë e përfaqësues të opozitës. Mesohet se janë goditur ish -Ministri i Financave, Ridvan Bode dhe kreu i Grupit Parlamentar të PD, Edi Paloka. Partia Demokratike e konfirmoi këtë lajm. Policia ka goditur gjithashtu edhe kreun e grupit të këshilltarëve të PD, në Këshillin Bashkiak të Tiranës, Leonard Olli. Një nga protestuesit u dërgua me abulancë në spital për të marrë ndihmë mjekësore pas goditjeve të marra gjatë përplasjes me forcat e shumta të policisë.

protesta-e-pd-parku-liqenit protesta-e-pd-tek-parku

bode

bab

SHPËRNDAJE NË:

About The Author

Related posts