Dhjetor 09, 2019

reklama kryesore bar
reklama kryesore bar

Ben Blushi nuk duhet të rrijë asnjë minutë në PS-në e Edi Ramës

Ben Blushi nuk duhet të rrijë asnjë minutë në PS-në e Edi Ramës

KMA NEWSBen Blushi nuk duhet të rrijë asnjë minutë në PS-në e Edi Ramës.

Nuk ka pse rri Blushi në një parti të tillë, tha Bushati. Ideja ishte se ka një masë të madhe votuesish të cilët nuk e gjejnë veten në partitë e sotme, ndaj Blushi duhet të krijojë parti të re politike. Sondazhet janë se Blushi merr mbi 10 përqind të votave kombëtare.

 

“Larg duart nga fasada”, është tema që është diskutuar  mbrëmjen e 31 marsit 2016 në emisionin “Të Paekspozuarit” të gazetarit Ylli Rakipi në tv Ora News
Deklaratat kryesore në emision
Përplasen analistët: Blushi të largohet nga PS
Bushati: Rama po e çon vendin drejt katastrofës
Çani: Ky vend bie erë pafund
Bushati: Blushi duhet të largohet një orë e më parë
Çili: Blushi duhet të bëjë një parti të re
Qori: Nëse Blushi është i vërtetë s’duhet të rrijë në atë parti të vdekur
Çani: E vetmja mënyrë për të ndryshuar gjërat është rruga
Çani: PS nuk është parti, është sekt

Të ftuar në studio ishin:
Andi Bushati – Gazetar, kryeredaktor i Lapsi.al
Henri Çili – Themelues i Fondacionit për Liri Ekonomike
Arian Çani – Gazetar
Arlind Qori – Pedagog ne Universitetin e Tiranës

Intervista minutë pas minute

Rakipi:Me reforma pa reforma ne do të fitojmë, thotë zoti. Rama, me këto që kemi bërë do të fitojmë, çdo të thotë?

Bushati: Krahasimi është i drejtë e ka përdorur edhe Berisha, e kam quajtur si faktor të shumtë që ja përshpejtoi humbjen, nuk mendoj se liderët nuk e kuptojnë nervozon pjesën më të madhe të njerëzve, e kupton dhe Rama por është thelbi për të treguar se qëllimi i tyre nuk është si çdo politikan modern që të jetë simpatik kjo është një lloj gjuhe për të vënë me shpatulla për muri kundërshtarin. Beteja është reduktuar në këtë pikë te marxhinalizimit të kundërshtarit jo gjuhë, është pjesë e këtij mentaliteti. Do fitojmë thotë Rama në 2017, besoj se nuk e ka të vështirë fitoren duke parë si është kompozimi politik në Shqipëri, po nuk është kjo pyetja themelore pyetja që vjen pas asaj që pamë në dokumentar, a fitojnë shqiptarët duke fituar Edi Rama dhe këtu mendoj se këto 3 vjet përditë e më shumë sa zgjatet pushteti i Ramës aq më shumë humbasin shqiptarët.

Çani: Nuk është se kam shumë dëshirë të analizoj politikën, e kam bërë herë pas here kur më kanë ftuar këtu, Bushati dhe Çili janë më të aftë se unë se merren me këtë, po nuk është se jam konsideruar si analist. Do t’ju lutesha që mendimet e mia ti merrni nga një dimension personal, nuk arrij dot të jem objektiv. Unë them që politika është zanat dhe Rama kur thotë ato fjalë e di që apriori do të skandalizojë secilin prej nesh kur thotë këtë me reforma pa reforma fitojmë. Jam i bindur që nuk luan për ne, luan për një pjesë të madhe njerëzish që nuk e lexojnë politikën si ne, nuk janë konsumatorë të kusiave dhe konsumatorë si ne, unë mendoj që mesazhi i liderit, në këtë rast i Ramës shkon më kollaj dhe është lehtësisht më i besueshëm se analizat që bëjmë mbrapa Jezu Krishtit ka pasur shumë kritikë dhe flasim për Jezusin, kjo për kritikët. Mendoj se Edi Rama është njeri i cili di ta luajë bllofin. Sa të besueshëm jemi ne para publikut dhe sa i besueshëm është ai që luan me efektin batutë dhe surprizë, e ka luajtur historikisht, tani që është Kryeministër e luan edhe më shumë, shprehja e tij më skandalizon, qentë të lehin karvani ecën përpara, kjo më duket e tmerrshme, por se çkam një parandjenjë që njerëzit e thjeshtë e pëlqejnë. U kujton kohën e dikurshme, e mendoj se kemi të bëjmë me një operacion komunikimi të mirëfilltë që mundohemi ta anashkalojmë.Rama ka një kulturë kontinentale, është njeri që ndjek politikën në Francë dhe ka këshilltar Tony Blair, kombinimi anglosanksion, operacion komunikimi i mirëfilltë, vetë Rama sikur për një moment të ulet në errësirë do të na e bënte me sy, në errësirë pa kamera, pjesë e teatrit.

Rakipi: Përse zoti.Çili, jeni një njeri i rëndësishëm, përse Rama nuk do të rizgjidhet kryetar i PS kur ai fiton?

Çili: Unë në këtë debat sjam as si grup inters, jam si një lloj aktivisti liberal dua ta shoh qeverisjen nga pikëpamja sa liberale është në funksion të publikut, referendumi i PS më ka lënë indeiferent, më duket nga ato çështjet formale që kanë pak interes për publikun e gjerë, referendumi është formë teknike. Një parti që fiton zgjedhjet nuk duhet të ketë zgjedhje të kryetarit se është nonsens, po përpiqemi ti shmangemi partisë, jo të na futet në shoqëri, të imponohet. PS ka dalë me Edi Ramën, ka fituar zgjedhjet, ka disa ngërçe statutore, punë e tyre, përfshi edhe në veprim retroaktiv, efekt prapaveprues.

Rakipi: Pse ju mendoni, ai do të rikonfirmohej me 99 përqind të votave, pse nuk ka pranuar?

Çili: Nuk e di, nuk e kam idenë, nuk ka kuptim edhe të shërbëjë në jetën tonë politike, preçedent.

Rakipi: Kush njeh ekesperiencë në botën perëndimore, demokraci liberale?

Çili: Është pa kuptim.

Bushati: Çili ka hall mos të shqetësohet teksa Rama qeveris.

Çili: Logjika është në interes public, partitë mos ti imponohen shoqërisë, nuk ka kuptim që të votohen. Socialistët kështu duan.

Bushati: Nëse Rama na qeveris gabim ka të keqe që 20 përqind ti dalin kundra, po ai nuk lë zgjedhje, ky është problemi siç nuk pranon kritikën time ose të Çanit, siç nuk pranon mediat që i ka blerë të gjitha, tani nuk pranon edhe një zë kundër në parti dhe ky është problem sistemi, nuk po qajmë hallin e PS.

Çili: Është anormalitet sistemi që partitë të organizohen si sudna, që kryetari i partisë, një grup më i vgël të votojë kur ka votuar një grup më i madh, kjo është mënyrë oganizimi ka preçedentë të tjerë. është punë e PS. Është një lider i votuar më gjerë se PS, është budallallëk të bësh zgjedhje kur kKryeministri është në pushtet, është fitues i zgjedhjeve dhe ka qenë budallallëk.

Bushati: Është budallallëk më i madh se po bëjnë referendum, kjo të duket idiotësi, po referendumi?

Çili: Është mënyrë teknike.

Rakipi: Është moment interesant, zoti.Rama potë votohet fiton dhe ndoshta thellë rilindje plus ajo pjesë e partisë së vjetër, pse ai nuk do të votohet?

Qori: Ta nisim me analogji, të mbash referendum është si në zgjedhje të përgjithshme të shtrosh pyetjen dhe tu thuash të bëjmë zgjedhje në 2017 apo ti shtyjmë në 2020? Zgjedhjet në PS është e rëndësishme ti diskutojmë, pse janë katandisur partitë, se ka apo nuk ka zgjedhje asgjë nuk ndryshon.Të gjitha partitë nuk përfaqësojnë as interesin e gjerë publik, emëruesi i përbashkët, as përfaqësojnë interesat e masave shoqërore, partitë prej dekadash përfaqësojnë anëtarësinë e ngushtë dhe kanë burokraci që në bashkëpunim zgjedh kryetar atë që do ti sigurojë partisë pushtetin, me të marrë pushtetin, nisin me favorizime, privatizime, konçesione, bashkëqeverisin me oligarkinë ekonomike. Dy faktorë bashkëqeverisës kam parë edhe tezën e Lubonjës, ato bashkëqeverisin, janë njëlloj të fuqishme, me oligarkinë ekonomike, financiare e burokratike. Zgjedh atë figurë që i siguron jetëgjatësi, anëtarësia e partisë fiton një vend pune privilegj, bursë në universitet që thotë edhe këta kanë interes. Në bashkëveprim edhe me oligarkinë ekonomike ndajnë plaçkën publike, burokracia zgjedh zotin.Rama se që në 2005 mendoi se ishte figura që do ti sillte në pushtet. Sot burokracia preferon zotin. Rama është figura që do ti mbajë akoma edhe më gjatë në pushtet, në këtë kupim nuk ka rëndësi bëhen zjedhje apo jo, Rama është i sinqertë kur thotë jemi në pushtet, ne jemi për të bërë, grabitur plaçkën publike. Ju po përfitoni përse ju duhen zgjedhjet? Në këtë kuptim Rama është i sinqertë. Blushi përfaqëson një pjesë të burokracisë, është i pakënaqur, idetë e tij shkojnë përtej pakënaqësisë, te Blushi kemi edhe teza interesante kur thotë se socialistët kanë mbetur pa punë, në atë administratë as konkurohet, as merret me meritë.

Rakipi: Blushi thoshte, dua të flas, jam në anë të shumicës, jam shumicë e tulatur që nuk flet, mund të mos jetë kështu, a ka të drejtë ta thotë, në këtë pikpamje:

Qori: Zoti. Rama nuk ja lejon të zgjidhet.

Çani: Tani le të jemi.., të paktën mos të kalojë disa limite, po çtë keqe ka se dhe pjesë janë të parëndësishme të bëhen, rama publikisht tha po është gabim. Edhe tani themi është budallallëk të bëhet ska kuptim, mos e bëni as referendumin.

Çili: Partitë kanë funksion vetëm për komunistët, partia është gjithçka. Në demokraci kanë një qëllim të vinë në pushtet për të realizuar qëllimet e tyre.

Qori: Le ta heqë anëtarësia Kryetarin.

Çili: Një aprti politike që ka qëllim për idetë pushtetin, ka imperativ kryesore të fitojë në zgjedhje, Rama e ka realizuar, të tjerat janë dytësore, me këtë preçedent po futet një standard progresist dhe e modernizon, është nonsens zgjedhja.

Qori: Të bëjë Rama një parti të re dhe të fitojë zgjedhjet.

Çili: Është situatë paradoksale, po të humbë zgjedhjet duhet të bëjë një Kryeministër tjetër.

Qori: Partitë politike janë të vdekura, diskutimi është kot, Blushi po shpërfaq faktin që partitë kanë vdekur, ajo parti ka vdekur.

Rakipi: Më shkruajnë sms, thuaj Çilit që edhe në kohën e xhaxhit kishte zgjedhje në parti, në kohën e shokut Enver po kishte zgjedhje, kishte procedurë, ky pse nuk zgjidhet?

Çili: Kundër logjikës, o nuk ka kuptim?

Rakipi: Fenomeni Blushi e rrezikon partinë, e rezikon Ramën, në të gjithë Kongresin pamë një alarm të ngritur me kujdes afër Edi Ramës që Blushi duket rrezik i madh i kësaj partie, ç’është mendimi juaj?
Bushati: Ka dy shkallë, se sa e dëmton Blushi Ramën, në shkallën e parë nuk i merr deputetë. Unë jam nga ata që dhe po të bëhej garë them se Rama fitonte, nuk përbën rrezik numrash. Ajo që bën rrezik duke future në forcën politike idenë, guximin për të thënë disa gjëra që nuk ja thotë njeri. Blushi na ofron një pasqyrë për të parë Kryeministrin e vertetë, fakti si e bëri këtë për statutin, vërtetë Rama fitoi me numra dhe në Kongres, dukej që ishte një sallë pro Ramës por e bëj Ramën të prishë rregullat, duhet të shpikë një propagandë, të prishë regullat se për këtë biem dakord, rregullat që i përgjigjen situatës së re dhe kanë fuqi prapavepruese. Në një farë mënyre e vjetëroi Ramën mendoj unë, kam bërë një paralelizëm edhe te Rama me Fatos Nanon para se Nano të humbiste pushtetin, nja 60 vota mori kur doli kandidat alternativ, në 2003 ishte në rolin e delfinit se ku çalonte pushteti, Blushi po bën të njëtën gjë, një mënyrë. Po bëhet zëri i brendshëm si ec, e tregonte edhe filmi se ku po dështon në mënyrë të njëpasnjëshme zoti.Rama. Ky është interesi publik, po ti shtonim që edhe bashkë me këta Blushi ka një paketë propozimesh që janë interesante, që na tregon se Partia Socialiste që u fut në fushatën e 2013, u fut me antiberishizëm, duke dënuar korrupsionin, arrogancën dhe me një tezë me një propozim për më shumë barazi sociale dhe ngushtimin e diferencave mes të pasurve dhe varfërve dhe Blushi ja ka kapur dhe i thotë na ke mashtruar mua dhe shumë shqiptarë se nuk po i mbron.
Çili: Zoti. Blushi është në të drejtën e tij kur thotë të organizohen zgjedhje, por kur vjen te programi mendoj se janë dy gjëra, sa më shumë socialistë për pakënaqur aq më mirë për interesin publik, në vend që ta komplimentojmë Ramën që i ka mbajtur larg administratës.

Bushati: I ke me dokumenta emërimet e Taulantit, Koços, i kemi me dokumente.

Rakipi: Të gjithë mesazhet me drejtohen për ju, kryetarin e partisë e zgjedh anëtarësia dhe kryeministrin e zgjedh populli. Thotë se në dy vende europiane partitë dhe anëtarësia e heqin Kryeministrin.

Çili: Më intereson modeli me i përparuar, modeli anglosankson, sa më shumë socialistë të pakënaqur aq më mirë për interesin publik, ai ka sakrifikuar, duhet të mbështetet nga ne, opinioni publik.

Bushati: Të gjithë ata që e kritikojnë Ramën janë xhelozë, Blushi mund të jetë smirëzi që nuk kap dot lartësinë e liderit.

Çili: Retrograde kundër interesit publik, kthim prapa programi i Blushit, duam nuk duam ne Rama ka kapur rrugën e tretë, rruga e dytë është regresive.

Qori:Ku po kthehete, në cilën fazë?

Rakipi: Fare shkurt për referendumin, zoti. Çani a është një shpikje e Ramës, dini gjë?

Çani: Është një ngërç, unë jam totalisht kundër mbajtjes së referendumit do të harxhohet energji brenda sektit, janë sekt jo parti, këtu është një grup njerëzish edhe tani që bëhen aëntarësimet kudo jo vetëm në PS. Janë ca hallexhinj ditëzinj, thotë të fusim vajzën, çunin, të kapim ndonjë gjë, bëhet fjalë për një copë bukë. Ato anëtarësimet e reja që po shiten sikur ka dyndje është teatër i neveritshëm, unë e shoh dhe e heq. Rama me këtë që po bën do të ketë pasoja pak më vonë brenda të vetëve, jemi 1 vit para zgjedhjeve se palët janë të tërhequr, Blushi duket i vetmuar por nuk është, fjala e Blushit peshon shumë, dhe pse shqoëria është e prapambetur, njerëzit kur dëgjojnë Blushin e kthejnë kokën, nuk është indifferent. Këtu bashkohem me Çilin, mënyra sesi ai e bën kritikën në publik e ndihmon një shoqëri, është model për njerëz që kanë fuqi që të heqin prangat e sektit dhe të thonë jo, nuk vazhdoj dot më me këtë sekt, ose do vazhdoj ose do iki, e respektoj Blushin.

Çili: Përmbajtja është e kundërt, ai do partinë. Blushi është profesionist, është retorist, një pjesë e spektrit politik që ka mbetur jashtë, që se do këtë avancim ose ecje në drejtimin që po bën Rama, ka të drejtë të përfaqësohet. Fakti që Edi Rama nuk pranoi të shkojë në votim qoftë formalisht e ka lartësuar figurën e Blushit jo brenda sektit por në opinionin public, në mijëra shqiptarë që nuk janë pjesë e partive që e ndjekin si spektator, ne në këtë vend të kishim sondazhe të besueshme të opinionit publik, jam i bindur po të votohej Blushi do të dilte në shumicë në shoqëri. Por nuk ka sondazhe, siç bëhen sondazhet që del Hollande dhe i kanë rënë kuotat, një skandal dhe nuk del ta përgenjështrojë, janë sondazhe të besueshme dhe ne duhet thënë se vuajmë nga kjo gjë. Do të bëjmë hamendësime, të hedhin fall se çmendojnë njerëzit për Blushin, Edi Rama që është Kryeministër që ka fuqi, refuzon të bëjë zgjehdje.

Qori: Pse nuk pranon zgjedhje dhe pse i fiton, mendoj se i përzgjedhuri, udhëheqësi absolut, Ramën e bezdis edhe sfida, fakti që do të tërhiqet në debati. Zoti. Blushi bën si naiv por do ta çojë në zgjedhje në këtë mënyrë shpërfaq kalbjen e partisë së vet, Rama nuk do debat me askënd edhe riskut të fitojë me 90 përqind cënohet autoriteti.
Rakipi: Puna që ka bërë Rama deri sot e thënë nga një njeri brenda partisë e dëmton zotin.Rama, një fasadë të madhe të tij?

Qori: Në debatet e mundshme do ta denonconte Ramën ballë për ballë, Blushi-Ramën nëse do të kishte zgjedhje do të kishte ballafaqim, nuk do ti shërbente për të fituar brenda partisë por për të ngritur mbështetje masive.

Çili: E zëmë se ska as kandidat, bëjmë një pyetje logjike, ska kandidat, nuk është i interesuar.

Rakipi: Nëse nuk do të ishte Blushi do të kishte një kandidat tjetër.Zoti.Bushati, PS dhe rilindja e thamë, pak muaj për të shkuar në zgjedhje çështë, çka mbetur? Çështë PS sot dhe çështë rilindja, duket si masë fizike që ka ardhur dhe ka pushtuar pushtetin, thjesht qeverisjen. Po përmbyllet 4 vjeçari dhe rilindja duket si një tallje ndaj nesh, Bushat?

Bushati: Tani kjo është nga pikat që unë nuk kam qenë dakord me Blushin, nuk shoh vijë ndarëse çështë rilindje dhe PS, Blushi e ka bërë për arsye taktike se u fut në garë, nuk thoshte dot që jeni një trup i kalbur që i bëni keq shoqërisë, i duhej një artificë, një pjesë është rilindja dhe që po sundon në një trup të shëndoshë që është PS. Është e gjitha një trup i kalbur dhe skemi diskutime. Për rilindjen skam pasur asnjë iluzion që para zgjedhjeve jo tani që e kemi me fakte çfarë po prodhon, rilindja është si teza e 2009 që Rama donte në fillim të dilte me një fabul që thelbi ishte hiç po butaforia ishte e madhe, sjam politikani tipik jam njeriu që do të punoj për shqiptarët që siç thoshte Hitleri: Sa më e madhe të jetë gënjeshtra aq më shumë zë vend te njerëzit. Një herë fabula e 2009, njëherë fabula e rilindjes. Kush ka rilindur sot me Edi Ramën Kryeministër, po të shikoni nga njëra anë kanë rilindur klientë të bashkisë së Ramës 2001, 2011 dhe nga ana tjetër kanë rilindur gjithë klientët e Berishë se janë ricikluar që janë bërë aleatët më të mëdhenj, klientët e Bashksië së vjetër dhe klientë të Kryeministrit. Askush ska lindur në këtë Shqipëri, faktet janë të panumërta.Rilindja, një shqiptar që ulet të shohë lajmet e darkës e shtyp te TV.Klani që e ka agresuar me Berishëm mrekulli e kombit dhe sot i bën furçë Kryeministrit. Thotë në çfarë Republike jetoj dhe kush po tallet me mua dhe çduhet të bëj pas kësaj?

Rakipi: PS dhe rilindje, keni 3 vjet që e dëgjoni. Me vonesë kjo rilindja e Ramës, a mos po tallet me ne?
Çani: Unë nuk do e merrja thjeshtë nuk është tallje. Ky është një term i menduar nga këshilltarët e tij unë vazhdoj të mendoj se fjala ka rëndësi në politikë dhe mendoj që nuk e di sesa janë indinjuar shqiptarët fakti që u votua bashkë me LSI.

Rakipi: A është rilindase Harito, Nikolla, Veliaj?

Çani: Po kanë sakrifikuar 8 vjet për të ardhur në pushtet për ambiciet e tyre personale politike, grupeve që përfaqësojnë deri këtu nuk shoh asgjë të keqe.

Bushati: Sakrificë e quan ti? Unë e quaj pjesë të kastës, ska ndonjë sakrificë të madhe, po bën Lul Basha e shihni të skarifikuar është më mirë se 2 milion shqiptarë.

Qori: Qëllimet janë të bëjnë plaçkë, spo bëjnë sakrificë. Të bësh plaçkë për një gjë që stë takon. Në burg shkojnë ato.

Çani: Këta janë rilindas deri në momentin që skanë asnjë fuqi përballë që ti rezistojë që opozita ka mbeldhur në mitingje, ka qenë 30 minua dhe ka ikur shoqëria civile e pakët në numër, përleshet me policinë te parku, deri që Erjon Veliaj thotë që në 1 qershor do bëhet parku, derisa nuk ka rezistencë këta janë fitues. Data sot është para 1 prillit , unë mund të jem kundër bile kam arritur që kam thënë mos e votoni se është mashtrues dhe sjam krenar. Si i ftuar e bëj, nuk duhet ta bëja prapë po ta them asnjë iluzion nuk kam unë, qesh se i njoh nga afër fatkeqësi dhe e di sa mashtrues janë, kam pirë, kam ngrenë jam i kthjellët edhe pse këta në sytë e mi janë mashtrues arritën të bindin shumicën e shqiptarëve ti votojnë, i votuan prapë në 2015, na hodhën në koshin e plehrave. Jam krenar se shumica vendosi të votojë rilindasit, nëse ti mendon që gjërat do të ndryshojnë për mirë nëpërmjet mediave gaboni rëndë, e vetmja mënyrë janë rruga, janë njerëzit që i bashkojnë një kauzë. Nëse nuk ka presion, fuqi nga njerëzit edhe këto media të kapura do kthejnë kokën nga njerëzit. Ose do të rrëzohen bashkë me ata që mbrojnë. Nëse Arlind Qori me kolegët e tij do të shkojë te parku që po hedh beton Veliaj është tmerr, është krim. Bashkë e bëjnë.800 mln lekë të vjetra e di sa nevoja ka ky vend, në këtë moment këta janë një fuqi e pakundërshtueshme, rruga është bosh, njerëzit janë pak, shumica është dakord me rilindasit. Unë kam neveri, sdo të thotë se përfaqësoj realitetin, rilindasit sot janë të fuqishëm, ky është populli i rilindasit.

Qori: Nëse rivalët e vetëm janë PD, kushdo të ishte i fortë ka një potencial pakënaqësish dhe ka humbur shpresa, funksionojnë partitë duke ngjallur shpresë të rreme, ka shumë që skanë shpresë, edhe ata që e votojnë PS e votojnë për historinë, për inat të palës tjetër, se votojnë se indentifikohen me programin e tij. Gjatë vitit të shkuar kemi luftuar kundër ligjti të arsimit të lartë dhe kemi folur me shumë njerëz edhe votues të PS por ishin kundër një ligji të tillë, mbase nuk do të votonin për PD, por ta sqaroj thelbin, do të ishin kundër, ishin të gatshëm të bashkoheshin me lëvizje të pavarura të partive dhe do ta shihnin me ndershmëri. PS, LSI, PD nuk ngjallin shpresë tek masa, nuk shoh të entuziazmohet kush. Askush nuk e beson rilindjen.Luajnë me idenë e së keqes më të vogël, çdo opozitë thotë më votoni se jam e keqja më e vogël.

Rakipi: Në 25 vjet nuk ka pasur fitues, kanë rënë fituesit.

Çani: Di që doli Syriza në Greqi pavarësisht se na zhgënjeu.

Çili: Këtu nuk ke as monopolistë, ske asnjë sektor që ka 30 përqind të tregut, më jep një emër, meqë je dhe i guximshëm. Më thuaj një sektor që një sipërmarrës ka 30 përqind të tregut.

Qori: Ke në çdo sektor njerëz që kanë zënë burimet ekonomike.

Bushati: 5 përqind kanë pasurinë kombëtare tha Rama, me këtë tezë erdhi.

Çili: Mua më quan oligark, UET përfaqëson 2.5 përqind të sektorit universitar.

Rakipi: Oligarki në të gjithë konceptin e sotëm politiko-financiar, mos e ngatërro oligarkinë me oligarki politiko-financiare. Po flasim për një oligarki politiko- financiare përderisa sot Ambasadori i SHBA të shpallë persona, njerëz shumë të rëndësishëm, politika sot sipas konceptit është oligarkike, interesa që i ka një grup, të fut edhe ty në këtë grup. Bushati deklaroi se pushteti i djeshëm dhe i sotshëm mbron interesat e një grupi financiar në këtë grup futesh edhe ti. I klasifikon Rakip Sulin, Paulin Sterkaj, Armando Prengën rilindas?

Çili: Ruçi është socialist i vjetër, rilindas është eufemizëm. Rilindja në gjykimin tim është më e ngushtë nga Nano te Rama për të drejtuar të majtën, për të tentuar drejt një modernizimi, drejt brakstisjes së pozicioneve të vjetra social -demokrate ky është thelbi i diskutimit, unë jam për reformën, është një gjetje komunikative, në 2009 kishte tjetër. Donte një akt komunikimi, i ka dhënë vota. Basha do të gjejë një tjetër, Berisha gjeti shtetin e vogël, në ‘92 ka qenë ta bëjmë Shqipërinë si gjithë Europa. Rama e zhvendosi dhe e ka arritur, e arriti zhvendosjen e PS drejt një partie të rrugës së 3. Të gjitha i kemi PPP përveç taksës progresive.

Bushati: Blushi bërtet që nuk zbatoi atë që i premtoi shqiptarëve.

Çili: Parazit je ti, ti s’bën asnjë lek punë, harxhon taksat publike.

Qori: Edhe unë paguaj taksa edhe polici paguan, edhe mjeku. Zotrote duke punuar në shtet je paguar, kapital produktiv dhe kapital parazitar, ai e ka 20 përqind, kapitali në Universitetet private është që shet diploma. Ik shiko procesverbalet e provimeve, ti je institucion parazitardhe kërkon paratë e shtetit, ça liberali je ti që i kërkon para shtetit, del ti me nëpunësit e tu dhe përfiton paratë. Pedagogët janë të bindur dhe deklarohen publikisht me interesat e pronarit. Ti je sipërmarrës dhe merr paratë publike.

Çili: Bëj ndonjë punë mos të harxhosh taksat publike.

Qori: Universiteti i Tiranës ka debat publik është hapësirë demokratike, më shet dëngla demokracie.

Bushati: U hap pak këtu rilindja dhe oligarkia dhe meqë u desh një përkufizim sipas paramentrave, ça është oligarku është pjesëtar i një pjesë dominuese të shoqërisë i lidhur me politikën, nëse e pranojmë këtë përkufizim i kemi midis nesh, pronarin e TV Klanit e ke oligarkist, e marr se je dhe ti që e mbron, unë se kam personale.

Çani: Sandri është i vetmi oligark?

Bushati: Kam përmendur Çilin, Irfanin është e njëjta tipologji, skam preokupim ta them.

Çani: Sandri, më vjen keq se Bushati herë pas here e zë Sandrin, ndërsa dihet që ka konflikt personal.

Bushati: Unë të thashë 3-4 veta që nuk e kam personale, ti ke këtë koncept që kur punon për mua të jap pagën dhe mbyll gojën, kam punuar edhe për njerëz që ua them të vërtetat në sy.

Çili: Je kundër kapitalit dhe punon te kapitali. Universiteti privat nuk ka tendencë të marrë fonde publike, ka drejtësi sociale që duan ti harxhojnë taksat ku të duash, jo ku do ti ti çosh me zor.

Qori: Jeni fitimprurës që po loboni për të qenë jo fitimprurës?

Çili: Universitetet private nuk marrin fonde private. Pse do ti japim ty të gjitha, patjetër që do ti marrim. Policia, drejtësia, mbrojtja kjo është e shtetit. Ti ke staf mediokër, rekruton jo në mënyrë konkuruese.

Çani: Ndjej përgjegjësinë meqë i kam njohur Universitetet, Universiteti i Çilit është serioz dhe po ta them unë kam të dhënat e mia. Unë them që UT nuk ka pse të ketë monopol, le të hapet loja.

Rakipi: Kam një pyetje të thjeshtë, ju po përmendni kurrikula angleze, për fat unë kam ndenjur disa kohë aty, çlidhje ka Universiteti juaj me atë anglez?

Çili: Programet, tekstet, pedagogët tanë. I kam sipas kurrikulave anglosaksone.

Qori: Janë pushuar nga puna pedagogë, zv/ rektori i Universitetit të Tiranës është kundër, bashkë me mua.

Bushati: Meqë u hap problemi thashë përcaktimin si e di unë dhe sipas këtij përcaktimi doja të thoja për ta lidhur me bisedën, e vetmja gjë që ka rilindur është profili i oligarkut, me pushtetin e ri të Ramës ka lindur vetëm profili i oligarkëve. Gjithë këta që marrin paratë publike janë pjesë e shtresës dominante të qeverisë që flirtojnë me qeverinë dhe marrin paratë publike, nuk do jenë si rusët miliarder, por për shoqërinë shqiptare janë.

Çani: Unë nëse punoj me Bushatin unë Bushatin do ta mbroj në të gjitha rethanat. Ai mbrohet vetë, jam duke i thënë Bushatit unë vëlla ajo që nuk arrij të kuptoj është pse duhet që një gazetar të merret me njerëz që sjanë këtu, e zëmë se janë njerëz publik dhe merremi, këta njerëz nuk janë vendimarrës, janë në punën e tyre, këtë se vlerësojmë dot ne deri në momentin që ata bëjnë një punë, sna pëlqejnë, ata i vlerëson tregu. Unë nuk bëj dot gjyqin moral. Nëse ti te portali jot shkruan, boto gjëra që nuk më pëlqejnë, nëse filloj të sulmoj. Unë mund të mos jem dakord me thelbin e gjërave që boton Lapsi po nuk sulmoj Bushatin, Bushati sulmon Sandrin, nëse nuk të pëlqen i ikën lajmeve. Jam kundër editorialeve, po nuk sulmoj Bushatin.

Qori: E keni vënë re se shumë kush thotë ishim më mirë në kohën e Sali Berishës, pastaj në kohën e Nanos, thonë njerëzit në popull, përtej nostalgjisë, thonë asokohe vidhnin disa po kishte për të gjithë. Kjo nënkupton se kapitalizmi shqiptar nga fillimi i viteve ‘90 ka shkuar vit pas vitit drejt akumulimit të mundësive ekonomike dhe kur themi oligarki themi për këtë proçes oligarkizimi. Në këtë kuptim jemi përpara një oligarkie, e thonë në mënyrën e tyre, shumë më mirë tani është mbledhur paraja, kjo është perceptimi i një njeriu të thjeshtë.
Çani: A jemi në këtë sistem, ka oligarkë në Francë apo në Itali? Kush janë oligarkët në Francë?

Qori: Një Kryeministër socialist që krenohet që nuk ka sindikata, që punëtorët e kanë të pamundur të organizohen dhe krenohet, gjendja e punëtorëve është e keqe, se ska sindikata.

Bushati: Ty të duket gjë normale që në Shqipëri tre Televizionet më të mëdha të vendit i kanë vetëm 3 familje, ti njef Francën, sa po lexoja edhe “Le Monde” është media pronarësh shko shih statusin sa të drejtë ka pronari të hyjë në linjën editoriale të medias, në Francë kanë dalë drejtuesit duke thënë se smë pyesin gazetarët, të duken normale që 3 TV janë kthyer në kioskat e tre familjeve. Njëri për parkingjet, njeri për pallatet.

Çani: Ti i quan 3 kioska familjare, unë nuk i quaj 3 kioska, i quaj 3 Televizione që drejtohen nga 3 njerëz që janë të të aftë ti rezistojnë tregut në Shqipëri nga 30 në Shqipëri. Dhe pse unë mendoj se jam koherent sepse pas 5 vjetësh ose 7 nga gjithë portalet që janë hapur nëse në fund fare edhe portalet kështu do të jetë kjo histori. 3-4 do të mbeten, do të them për Lapsin se ka drejtuar, ka qenë i aftë, mënyra si ka drejtuar mund të jetë e mirë e apo e keqe mjafton që ske shkelurligjin, nëse reziston pa futur dorën në xhep do të shtrëngoj dorën.

Çili: Kush është autoriteti që e përcakton linjën editoriale? Pronësia apo korporata?

Bushati: Në median e vogël time katër ditët e fundit kam pasur dy raste që me gazetarët e mi njëherë ideja ime ka fituar, një herë ka humbur. Profesionistët. Tregu i reklamave që i shpërndajnë Ministritë, ai treg do ta vendosë, tregu i lejeve të ndërtimit do ta vendosë.

Çani: Një media cilësore dhe e besueshme nuk pyet për paratë e shtetit.

Rakipi: Blushi mendoni se ka më vend në këtë parti, a do të përjashtohet nga partia kemi parë përjashtIme të shumta, ikin edhe përtej Atlantikut, do të qendrojë ai në PS? A ka nevojë skena politike për një krijim të ri tjetër jo vetëm për Blushin?

Bushati: Referendumi për mendimin tim është absurd moralisht por është i papranueshëm ligjërisht me rregullat e asaj partie. Është moralisht se gjithë teza që u prishën zgjedhjet në parti është mos të pengojmë qeverisjen, Ramës i duhet për të punuar 24 orë për të mirën e tyre jo për të mirën e partisë këtu fabula ra por fatkeqësisht fabula bie dhe juridikisht me ligjet e kësaj partie. Statuti i sapomiratuar ka një nen, referendumet në parti n nuk bëhen as 2 muaj para dhe as 2 pas mbajtjes së Kongresit edhe vetëm shpikja ështe e paligjshme, në një parti që operon në këtë mënyrë a ka Blushi të drejtë, a ka Blushi të ardhme, unë mendoj se jo. A ka të ardhme në PS? N uk mendoj se ka, një orë e më parë të largohet më mirë është. Çili bën një pyetje të drejtë, populli është i mirë dhe ka shanse Blushi po të bëjë një parti të re, por ka një problem të madh sepse ne kemi një sistem që i ka mbyllur vrimat tenxheres me presion ose do plasi, ose brenda kësaj nuk lënë të lindë parti të re. Pa plasur tenxherja askush përveç ndonjë partie si LSI që ka ngritur të gjithë veset e 2 partive të mëdha nuk ka shanse të dalë. Dhe të ardhmen e blushit jashtë PS e shoh me shumë skepticizëm se këta e kanë mbyllur sistemin në atë mënyrë me ligj, me gjykata, me media, me shantazh, me të gjitha format që mos të lind asgjë e re, si mund të futesh në fushatë sot?

Çili: Rama është i ndryshëm nga Berisha.

Bushati: Janë njësoj, kanë të njëjtën kilentelë, të njëjtën media, të njëjtat gjykata. Sistemi që është më i fortë se maska që ai nxjerr përpara njëherë Berishës e Nanos, pastaj Ramës, nuk i prishet puna nëse pushteti kalon nga duart e Ramës në ato të Berishës, marrin po të njëjtët tendera, leje ndërtimi, mbisundojnë të njëjtët gjykatës.Po i marrin me firmë pa pikë gare. Po na the që këtu bëhet garë. Sistemi është mbyllur nga të gjitha anët që është vetëm dalja e një force të tretë ose do të shpërthejë tenxherja e presionit, me këta është tejet e vështirë.

Çili: Në gjykimin tim, iniciativa e Blushit, po ka një fashë në PS ose shoqëri që nuk përfaqësohet nga kjo frymë që i ka dhënë Rama PS e cila duhet thënë e nisur nga Fatos Nano dhe e përfunduar nga Rama ishte e vetmja mënyrë ta rifitonte pushtetin çdo parti, çdo kthim pas drejt social-demokracisë është ta lësh në minorancë, ideja e majtë është ide minoritare në kuptimin siç e ka Blushi, Rama ka kapur trendin e kohës, amerikanizimin e të majtës europiane. Blushi duhet të bëjë një parti tjetër nëse të strehojë një fluks të pa përfaqësuarish që do të përfaqësohen, është e pakuptimtë të rrijë brenda PS kur trendi është ky.

Çani: Unë them që rrugët janë disa, kemi rastin e Bebe Grillos që u çensurua dhe ishte një rast special, ishte një shoëman që fliste në tribuna dhe arriti që refuzonte kamerat dhe i fliste popullit, ishte një rast i veçantë. Nuk di nëse Blushi është rast i tillë, nuk e di nëse ishte rast i tillë, ka raste që mund t’ia dalësh edhe pa mediat. Tsiprasit ju deshën shumë vite që të zhdukte Pasokun, ju deshën shumë, mendoj që nëse Blushi ka vullnet, durim, qetësi, mendimi im. Nëse ka vullnet, kurajo, forcë, të luftojë i vetëm me shumë pak njerëz me një profil public të fortë, siç është zonja.Hafizi. Kur e shoh që del ajo më ngjall respekt, jo vetëm se është shkencëtare, por është shumë modeste, ka një komunikim po ta vesh re. Ata pak njerëz janë njerëz që ja vlen ti shohësh, ai është në rrugë të mbarë, rruga që duhet të ndjekë që është pushteti rruga e tij, kjo do të varet në dorën e Blushit, nuk është skllav I medias.

Qori: Nëse i mban identë e veta nuk ka vend në parti të vdekur. PD- PS- LSI kë parërfaqësojnë masivisht? Shumë kush mendon se te ata futen ata që nuk votojnë, një pjesë prej tyre thjesht nuk duan të votojnë, ajo që nuk kuotohet këtu futen edhe ata që votojnë nga halli e mendojnë si të keqen më të vogël, çdo alternativë e majtë, ne skemi as të majtë radikale. Toni Blair merrte burim fyrmëzimi Margaret Thecer, kjo ska kuptim. Pyetja shtrohet a ka të pa përfaqësuar te ata që votojnë dhe nuk votojnë, tërhiqen nga nacionalizmi. Nga këta që janë të papërfaqësuar nga se do të tërhiqen nga etno-nacionalizmi apo nga një forcë e të majtës serioze që nuk ka ndodhur kurrë, që ka ndodhur në fillim të viteve ’90? Unë them që ka vend për këtë të majtën se kush e përfaqëson Blushi, apo dikush tjetër? A është e mundur që disa shërbime ti zotërojnë të gjithë, të drejtat sindikale, arsim, shëndetësi, askush nga partitë si përmend emrin punëtorit, në fasoneri që punojnë 10 orë a ja respekton njeri të drejtat? Kemi një masë njerëzish nuk shkon as inspektoriati, mjafton të flasësh me punëtorë, të tregojnë ata. Nga intervista që kemi bërë është që edhe kryetarja e sindikatës thotë mbyll gojën që është në shërbimin tënd, është çështje frike, presioni, nuk guxoj të organizohem se më përzënë nga puna. PS po zhvendoset djathas sa PD për tu diferencuar, ska ça bën. Partitë e djathta janë për taksën progresive, në SHBA ka taksë progresive, Mali i Zi, janë vende të shkatërruara si ne.
Rakipi: E shiheni jashtë PS?

Qori: Varet sa seriozisht i merr idetë e veta.

Bushati: Jashtë.

Çili: Unë e shoh jashtë dhe duhet të jetë jashtë, të ndërtojë formacionin e vet.

Rakipi: Për qeverijesn aktuale ka qenë e frymëzuar për të ndërtuar një fasadë, ta zëmë se është e kundërta. Cilat janë investimet konkrete të kësaj qeverie, perveç reformës në arsim që keni konflikt interesi?

Çili: Unë mendoj se jo vetëm etiketa dhe substanca e një serie reformash, por edhe substanca është modernizimi, disiplinimi, strukturimi, rregullimi, pra modë e re, modernizim sipas modës, më e avancuar merret praktika dhe Rama, etiketa dhe përmbajtja, rilindja të futemi në kohën moderne, janë fjalë që shkojnë në simbiotikë te njëra-tjetra, reformim që bëhet kjo, mjeti, rilindje modernizim, reformism. Gjej 4 pesë reforma thelbësore.Përfundimi i përbashkët do të sillte stopim të rritjes ekonomike, rezultate evidente, kosto evidente, antipopullore e ngadalësojnë. Më shumë liri, më shumë rrëmujë, më shumë zhvillim, më shumë produkte, modernizimi është proces. Reforma e territorit, thuajse kemi në Shqipëri një stopim të vincave të paligjshëm. Kemi një ndarje territorial modernizuese, kontroll mbi territorin, organizim i ri i pushteti lokal, reformë e pensioneve, qarkullohet në mëënyrë më të sigurtë në Republikën e Shqipërisë. Nuk pihet cigare, nuk ka Universitete të këqija, problem reforma në shëndetësi dhe taksa progresive është reformë regressive, ka ndikuar në stopimin në shëndetësi.

Çani: Rruga nga Rinasi me atë ndriçim, një element nga rruga ai njeriu që ka bërë atë duhet të shokonte në rrugë, kam pyetur të huaj dhe gjërat që janë vënë anash rrugës, topthat ato janë të ndaluara me ligj në të gjthë botën. Nuk ka standarde në rrugë janë të paimagjinueshme, janë vënë më qëllim për moslejimin e makinave. Rrethrrotullimi në Sauk i vetmi rrethrrotullim në botë që është ndërtuar me mur, nuk lejohet që unë që vij që të mos të kem pamje të rrugës, kush e ka bërë? Është gjaku i dëshmorëve, janë çmenduri. Fakti që donte të mbildhte paratë e energjisë elektrike për tu lavdëruar. E vetmja gjë që duhet verifikuar, as mos ndoshta ka kompani të mëdha që kanë borxhe?Këta duhen kapur nëse kanë në fund të ditës, jemi në 2016, kjo qeveri ka 3 vjet, pyetja ime a jetojnë sot shqiptarët më mirë, materialisht? Kanë mundësi të konsumojnë pak më shumë, a po ecin në rrugë të reja sot, them se jo. Atëherë filmi juaj për fasadën është i saktë, nuk jam kundër por përveç fasadës të hapen edhe pusetat, të futemi thellë, të iki edhe era e haleve që mban Tirana dhe Shqipëria. Këtu mban erë e tmerrshme, ky është thelbi i këtij vendi, të rregullojmë fasadën. Mos ndoshta këto 800 mln lekët e parkut mund të investoheshin me këto gjëra, jam dakord që të paguaj taksa po të mos mi vjedhin.

Bushati: Nuk shoh asnjë reformë, nëse do të sforcohem, është ndoshta një klimë pak më pak arrogante se në kohën e Berishës, po shyqyr zoti akoma skemi të vrarë që protesotjnë kemi vetëm të goditur me shpulla, nuk kemi shpërthime që vrasin njerëz, në këtë pikë në raport me paraardhësit mund të jetë plus. Këto reformat janë një përrallë e madhe që e ka besuar Çili, kush beson se po mblidhen paratë e ÇEZ-it, po shkojnë gjynahqarët në burg, ata që kanë biznes janë të ndershëm dhe ata që janë të varfer janë hajdutë. Fabula kontrolli mbi territorin kur kalojmë të gjithë që lejet e ndërtimit jepen me firmën e Edi Ramës mundet ta besojë njeri? Unë nuk e pranoj teatrin kur socialistët ndërtojnë me firmën e tyre atje kur ishin demokratët protestoin dhe japin leje këta të 2, boll kjo fabul, ata si letër e qepën por territorin po e hanë dhe është mashtrim jo reformë. Është sharlatanizëm reforma territoriale.

About The Author

Related posts