Dhjetor 08, 2019

reklama kryesore bar
reklama kryesore bar

Lista e plote e deputeteve te parlamentit te ri. 38 deputete femra

Lista e plote e deputeteve te parlamentit te ri. 38 deputete femra

KMA NEWS / Pas numërimit të verdiktit të qytetarëve shqiptarë, Partia Socialiste ka fituar shumicën e votave duke çuar në parlament 74 deputetë të cilët janë ndarë më poshtë sipas qarqeve. Për herë të parë gjatë viteve të fundit, edhe Social Demokratët e Skënder Gjinushit e kanë çuar një deputet të tyre në parlament në qarkun e Shkodrës, dhe ai është Tom Doshi. Sa i përket përbërjes, Parlamenti i ri i Republikës së Shqipërisë do të ketë në radhët e tij 37 deputete femra. Numrin më të madh e ka Partia Socialiste, e cila do të përfaqësohet me 22 deputete, Partia Demokratike do të ketë 10 deputete femra, LSI 5 dhe PDIU një deputete. / Herion Mesi

Lista e deputetëve të Partisë Socialiste

Qarku Berat

 1. Blendi Klosi
 2. Ermonela Valikaj
 3. Adnor Shameti
 4. Fadil Nasufi

Qarku Dibër

 1. Ilir Beqja
 2. Almira Xhembulla

Qarku Durrës

 1. Eglantina Gjermeni
 2. Milva Ekonomi
 3. Fidel Ylli
 4. Ilir Ndrazhi
 5. Roland Xhelilaj
 6. Rrahman Rranja
 7. Jurgis Çyrbja
 8. Klodiana Spahiu

Qarku Elbasan

 1. Taulant Balla
 2. Evis Kushi
 3. Arben Kamani
 4. Musa Ulqini
 5. Anastas Angjeli
 6. Luan Duzha
 7. Nure Belba

Qarkut Fier

 1. Erjon Braçe
 2. Adelina Rista
 3. Bashkim Fino
 4. Ismet Beqiri
 5. Antoneta Dhima
 6. Bujar Cela
 7. Tatjana Piro
 8. Anduel Xhindi
 9. Gramoz Ruçi
 10. Xhevit Bushaj

Qarku Gjirokastër

 1. Bledi Çuçi
 2. Mirela Kumbaro
 3. Flamur Golemi

Qarku Korçë

 1. Niko Peleshi
 2. Eduard Shalsi
 3. Elisa Spiropali
 4. Ilirjan Pandavinji
 5. Ilir Xhakolli
 6. Edlira Bode

Qarku Kukës

 1. Mimi Kodheli

Qarku Lezhë

 1. Lindita Nikolla
 2. Pjerin Ndreu
 3. Gjetan Gjetani

 Qarku Shkodër

 1. Ditmir Bushati
 2. Paulin Sterkaj
 3. Senida Mesi
 4. Luan Harusha

Qarku Tiranë:

 1. Elona Gjebreja
 2. Besnik Bare
 3. Olta Xhaçka
 4. Blerina Gjylameti
 5. Pandeli Majko
 6. Saimir Tahiri
 7. Vasilika Hysi
 8. Ervin Bushati
 9. Ogerta Manasterliu
 10. Fatmir Xhafaj
 11. Rakip Suli
 12. Arben Ahmetaj
 13. Xhemal Qefalia
 14. Sadri Abazi
 15. Ulsi Manja
 16. Klotilda Bushka
 17. Sadi Vorpsi
 18. Arben Pellumbi

 Qarku Vlorë

 1. Damian Gjiknuri
 2. Vilma Bello
 3. Alket Hyseni
 4. Vullnet Sinaj
 5. Andrea Marto
 6. Edi Rama
 7. Edmond Leka
 8. Fatmir Velaj

Ndërsa Partia Demokratike ka mundur të bindë elektoratin shqiptar për t’i dhënë votën e tyre për vetëm 43 deputetë të cilët janë sipas qarqeve :

Qarku Berat

 1. Eduard Halimi

Qarku Dibër

 1. Dhurata Cupi
 2. Xhemal Gjunkshi

Qarku Durrës

 1. Oerd Bylykbashi
 2. Fatbardha Kadiu
 3. Edi Paloka
 4. Florion Mima

 Qarku Tiranë

 1. Lulzim Basha
 2. Oriola Pampuri
 3. Rudina Hajdari
 4. Grida Shqima
 5. Albana Vokshi
 6. Jorida Tabaku
 7. Sali Berisha
 8. Halim Kosova
 9. Gent Strazimiri
 10. Fatmir Mediu
 11. Dashamir Shehi

Qarku Shkodër

 1. Romeo Gurakuqi
 2. Izmira Ulqinaku
 3. Lorenc Luka
 4. Bardh Spahia
 5. Nard Ndoka

Qarku Vlorë

 1. Agron Shehaj
 2. Nadire Mecorapaj
 3. Vangjel Dule

Qarku Kukës

 1. Flamur Noka
 2. Isuf Celaj

Qarku Gjirokastër

 1. Tritan Shehu

Qarku Fier

 1. Enkeleid Alibeaj
 2. Genc Pollo
 3. Myslym Murrizi
 4. Luan Baci

Qarku Korçë

 1. Valentina Duka
 2. Ervin Salianji
 3. Hekuran Hoxholli
 4. Klevis Balliu

Qarku Lezhë

 1. Aldo Bumci
 2. Lindita Metaliaj
 3. Andon Frrokaj

Qarku Elbasan

 1. Edmond Spaho
 2. Endri Hasa
 3. Luciano Boci.

Në betejën elektorale të 25 qershorit, LSI ka mundur të sigurojë 19 mandate:

Qarku Tiranë

 1. Klajda Gjosha
 2. Kejdi Mehmetaj
 3. Floida Kërpaçi
 4. Endrit Braimllari
 5. Luan Rama

Qarku Vlorë

 1. Shezai Rokaj

Qarku Durrës

 1. Lefter Koka
 2. Nora Malaj

Qarku Lezhë

 1. Viktor Tushaj

Qarku Korçë

 1. Edmond Panariti

Qarku Fier

 1. Petrit Vasili
 2. Robert Bitri

Qarku Elbasan

 1. Monika Kryemadhi
 2. Edmond Haxhinasto

Qarku Dibër

 1. Përparim Spahiu

Qarku Berat

 1. Nasip Naço
 2. Gledjon Rehovica

Qarku Gjirokastër

18.Vangjel Tavo

Qarku Shkodër

 1. Agron Cela

Ndërsa Partia Drejtësi Integrim dhe Unitet duket se nuk do ta kalojë pragun e tre deputetëve dhe këta janë:

 Qarku Elbasan

 1. Aqif Rakipi
 2. Bujar Muça

Qarku Dibër

 1. Reme Lala

About The Author

Related posts