Dhjetor 10, 2018

reklama kryesore bar
reklama kryesore bar

Greqia në Zi: Katastrofa nga moti i keq shkakton mbi 14 viktima (video)

Greqia në Zi: Katastrofa nga moti i keq shkakton mbi 14 viktima (video)

KMA NEWS / Moti i keq që ka përfshirë rajonin ka shkaktuar përmbytje të rënda me pasoja katastrofike në shtetin fqinjë në Greqi.  Deri tani sipas informacioneve numri i viktimave ka shkuar në 13 të vdekur.

Pamjet e fundit, në perëndim të kryeqytetit grek, tregon se si rrugët u kthyen në lumenj me balte duke marrë përpara automjete të gjitha kapaciteteve dhe çtë zinin përpara.

Fuqia e përmbytjes u përplas nëpërmjet disa shtëpive dhe bizneseve.

Në qytetin e Mandrës, ku disa njerëz humbën jetën, kryebashkiaku e përshkroi katastrofën si biblike, duke thënë se gjithçka kishte mbaruar.

Qytetet industriale të Nea Peramos dhe Megara gjithashtu janë prekur shumë. Aktualisht autoritetet po vazhdojnë kërkimet për t’u ofruar ndihmë banorëve të bllokuar pasi kanë marrë shumë telefonata për ndihmë.

Shikoni katastrofën në video më poshtë si vala e ujit përmbyt makinat:

Kryeministri i Greqisë Aleksis Cipras ka shpallur zi kombëtare për viktimat e katastrofës në Atikën perëndimore si shkak i përmbytjeve nga moti i keq. Cipras njoftoi masa të menjëhershme për të mbështetur ata që janë prekur.

Në një deklaratë të transmetuar në televizion kryeministri ka shprehur dhimbjen e thellë dhe ngushëllimet më të sinqerta për familjet e viktimave dhe u zotua se qeveria do të qëndrojë pranë tyre me të gjitha mjetet në dispozicion.

Ai gjithashtu siguroi se: Shtabi i emergjencës do të jetë i përkushtuar për kërkimin, identifikimin dhe shpëtimin e atyre që janë në rrezik, si dhe trajtimi i pasojave të fatkeqësisë do të vazhdojë me intensitet të pandërprerë.
Janë ndërmarrë të gjitha masat e nevojshme për të trajtuar ngjarjet ekstreme të motit në të gjithë vendin, pasi ne presim që ata të kenë tension në orët e ardhshme, – tha kryeministri
Do të ketë një analizë të thellë për shkaqet e tragjedisë për që të mos të mbijetojmë një katastrofë të ngjashme.
Z. Cipras premtoi menjëherë, pa vonesa dhe pengesa burokratike se do të zbatojë masa mbështetëse të familjeve dhe bizneseve të prekura, dhe masat për të normalizuar jetën në zonat e goditura nga katastrofa.

Ndërtëtjera kryeministri grek tha se: Ne tashmë kemi hartuar dhe zbatuar përdorimin e  ushtrisë dhe hapësirave të tjera publike, në mënyrë që asnjë bashkëjetues i pastrehë apo i uritur, s’do të vuajë sonte.
Po krijohen grupet e përbashkëta të Ministrisë së Infrastrukturës, periferisë dhe komunave të prekura.
Të gjithë inxhinierët do të vihen në dispozicion për të regjistruar dëmtimin menjëherë dhe për të shëruar shpejt plagët.
Ai gjithashtu falënderoi ata që, në rrethana të pafavorshme, luftuan dhe luftojnë për fatin dhe shpëtimin e jetëve të njerëzve.

Unë u uroj guxim dhe forcë atyre që janë në zemër të tragjedisë dhe atyre që japin betejën e njerëzimit dhe solidaritetit

Video deklaratën e kryeministrit grek Aleksis Cipras:

About The Author

Related posts