Maj 26, 2019

reklama kryesore bar
reklama kryesore bar

“Është e qartë se i drejtohet SHBA-së”, Rusia nis stërvitjen më të madhe ushtarake, bashkohet dhe Kina

“Është e qartë se i drejtohet SHBA-së”, Rusia nis stërvitjen më të madhe ushtarake, bashkohet dhe Kina

KMA NEWS / “Është e qartë se i drejtohet SHBA-së”, Rusia nis stërvitjen më të madhe ushtarake, bashkohet dhe Kina

Rusia filloi stërvitjen ushtarake më të madhe që nga Lufta e Ftohtë të martën, duke zhvendosur qindra e mijëra trupa.

Me 300,000 ushtarë, 36,000 automjete, 1,000 avionë dhe 80 anije, ushtrimet në Rusinë Lindore do të jenë edhe më të mëdha se trajnimi Zapad i kryer nga Bashkimi Sovjetik më 1981, sipas ministrit të mbrojtjes.

Ata do të zgjasin pesë ditë dhe do të zhvillohen në nëntë fusha trajnimi, Detin e Japonisë dhe Ngushticën e Beringut.

Ky do të jetë një moment triumfues për Vladimir Putinin, i cili e ka bërë prioritetet kryesorë të modernizimit të ushtrisë pas stagnimit post-sovjetik duke përfshirë edhe armët bërthamore.

Manovrat paraprake kanë përfshirë nisjen e torpozitave të çmendura në anijet luftarake në Detin e Okhotsk dhe hedhjen poshtë të raketave të lundrimit dhe dronëve në Taxhikistan.

Duke ardhur një javë përpara një samiti midis udhëheqësve të Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut, lojrat e luftës do të përsërisin ofertën e Moskës për të qenë një lojtar i madh ushtarak dhe diplomatik në rajon.

Disa po spekullojnë se një nga skenarët që do të trajnohet do të përfshijë një konflikt bërthamor në gadishullin Korean.

“Vostok”, megjithatë, nuk është vetëm një shfaqje e fuqisë luftuese të Rusisë, por gjithashtu një promovim i lidhjeve të tij të ngrohta me fqinjët lindor dhe ish-armikun e Kinës.

Xi Jinping do të takohet me Vladimir Putin këtë javë në forumin lindor të ekonomisë në Vladivostok. Presidenti rus gjithashtu pritet të paraqitet në manovrat e Vostok.

Megjithëse Kina më parë u bashkua me Rusinë për stërvitjet si lojrat detare në Detin Baltik vitin e kaluar, kjo është hera e parë që do të marrë pjesë në stërvitjet vjetore strategjike të Moskës, të cilat praktikojnë menaxhimin e forcave të largëta në një konflikt të madh.

Ushtria Çlirimtare e Popullit dhe forca ajrore do të dërgojnë 3,200 trupa dhe 30 avionë në bazat e trajnimit Tsugol në lindje të liqenit Baikal.

Rusia ka thënë se do të trajnojë metodat e zhvilluara gjatë ndërhyrjes së saj ushtarake në Siri, duke i dhënë forcave kineze – të cilat nuk kanë luftuar në një luftë që nga viti 1979 – një paraqitje e shkurtër e aftësive luftarake të vërteta.

Manovrat e pashembullta po shihen si një paralajmërim për Uashingtonin që të mos vazhdojë më tej acarimin e marrëdhënieve me Rusinë ose ta provokojë atë ushtarakisht.

“Është e qartë se përpjekjet e tilla mund të drejtohen vetëm në një vend, dhe kjo është Shtetet e Bashkuara, sepse ato janë aq masive”, tha Vasily Kashin, një ekspert i marrëdhënieve Rusi-Kinë në Shkollën e Lartë të Ekonomisë.

“Në këtë moment Rusia dhe Kina të dy shohin Shtetet e Bashkuara si kundërshtari kryesor potencial ushtarak”.

Në dritën e valëve të njëpasnjëshme të sanksioneve të SHBA kundër Rusisë dhe luftës tregtare të Donald Trump me Kinën, Amerika është tani kundërshtari kryesor politik për të dy vendet.

 

Ata shpesh kanë votuar së bashku kundër rezolutave të SH.B.A.-së në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara gjatë viteve të fundit dhe Rusia ka kërkuar gjithnjë e më shumë kredi dhe investime kineze pasi u ndërpre nga financimi i SHBA.

About The Author

Related posts