Shtator 15, 2019

reklama kryesore bar
reklama kryesore bar

Britania paralajmëron Rusinë: Mos luani shah diplomatik me qytetarët

Britania paralajmëron Rusinë: Mos luani shah diplomatik me qytetarët

KMA NEWS / Britania paralajmëron Rusinë: Mos luani shah diplomatik me qytetarët

Autoritetet britanike paralajmëruan Rusinë të premten që të mos i përdorë qytetarë të veçantë si peng të një “loje shahu” diplomatike.

Sekretari i Jashtëm britanik Jeremy Hunt i bëri komentet pas ndalimit në Moskë të një personi me shtetësi të dyfishtë amerikane e britanike nën akuzat për spiunazh.

Zoti Hunt tha se ishte jashtëzakonisht i shqetësuar për shtetasin Paul Whelan, i cili u ndalua në Moskë të premten e kaluar nga Shërbimi rus i Sigurimit Shtetëror (FSB).

FSB-ja ka hapur një çështje penale kundër zotit Whelan, por nuk ka dhënë asnjë detaj rreth aktivitetit të tij të supozuar për spiunazh. Familja e tij ka thënë se ai ndodhej në Moskë për të marrë pjesë në dasmën e një ish-marinsi në pension dhe se është i pafajshëm.

I pyetur nëse qytetarët e tjerë britanikë që ndodhen në Rusi duhet të shqetësohen për sigurinë e tyre, zoti Hunt tha se “kjo është diçka në shqyrtim e sipër”.

About The Author

Related posts