Dhjetor 09, 2019

reklama kryesore bar
reklama kryesore bar

Nikoll Lesi zbulon skenarin e protestës: Të enjten rrëzohet kryeministri, edhe me forcë

Nikoll Lesi zbulon skenarin e protestës: Të enjten rrëzohet kryeministri, edhe me forcë

KMA NEWS / Nikoll Lesi zbulon skenarin e protestës: Të enjten rrëzohet kryeministri, edhe me forcë

Botuesi i gazetës “Koha Jonë”, Nikoll Lesi duke shkruar për aksionin opozitar zbulon se si do të të veprohet gjatë protesës së ditës së enjte.

Gazetari i njohur shkruan se sipas burimeve nga selitë e PD-së dhe LSI-së se kryeministri mos të shpresojë më se do të jetë pas ditës së enjte pasi do ta rrëzojnë me popullin që këtë herë nuk do jetë protestë e lenë në dorë të lirë, siç ndodhi të shtunën.

Më tej Lesi shkruan se kjo do të jetë një demostratë e udhëhequr nga PD dhe LSI dhe se nuk do të kursehet asgjë.

“Kryeministria nuk do ketë fatin e së shtunës, por më keq, ndërsa salla e parlamentit do jetë arenë, ku as Garda me gjithë forcat speciale nuk e shpëtojnë qeverinë. Opozita do të bëjë thirrje për futjen e popullit në parlament.”- shkruan Lesi ndër të tjera.

“Tashmë duket se palët politike po shkojnë në përplasje finale ditën e enjte. PD vendosi të dorëzojë mandatet e deputetit dhe pasdite edhe LSI.

Kryeministri deklaron se nuk jep dorëheqjen dhe se do të shkojë deri në 2021-in si kryeministër. Por parlamenti nuk funksionon më pas dorëzimit të mandateve nga opozita, pavarësisht se çfarë thotë qeveria dhe PS-ja.

Nuk ka më parlament, ndonëse kryeministri mund të ketë blerë apo blejë ndonjë deputet të opozitës. Politikisht ka rënë parlamenti që sot.

PD dhe LSI nuk do kenë mandate, nuk e njohin parlamentin dhe qeverinë. Por sipas burimeve nga selitë blu dhe të LSI, të mos shpresojë kryeministri se do të jetë më pas ditës së enjte pasi do ta rrëzojnë me popullin që këtë herë nuk do jetë protestë e lenë në dorë të lirë, siç ndodhi të shtunën.

Do jetë demonstratë e udhëhequr nga PD-LSI e partitë e tjera të opozitës dhe do jetë fatale për qeverinë. Nuk do kursehet më asgjë ditën e enjte. Demonstratat e Parisit do jenë lule në krahasim me atë që do të ndodhë ditën e enjte para kryeministrisë dhe te parlamenti.

Kryeministria nuk do ketë fatin e së shtunës, por më keq, ndërsa salla e parlamentit do jetë arenë, ku as Garda me gjithë forcat speciale nuk e shpëtojnë qeverinë. Opozita do të bëjë thirrje për futjen e popullit në parlament.

Kjo thuhet në dy selitë e PD dhe LSI. Lulzim Basha tha se Edi Rama do tërhiqet zvarrë, kurse Luan Rama, një prej ikonave të LSI, ka deklaruar se asgjë nuk e shpëton më kryeministrin e krimit. Petrit Vasili mbetet më radikal për të enjten.

Edi Rama ka një zgjidhje; dorëheqje dhe krijimin e një qeveri transitore për zgjedhje e cila duhet të drejtohet nga një i majtë, por që palët të jenë dakord për emri”’, shkruan Nikollë Lesi.

About The Author

Related posts